İNSANLAR NEDEN EVLENİR?

Bazılarınızın ‘Ne tuhaf bir soru?’ dediğini duyar gibiyim. Tabii ki sevdiğimizle beraber olmak, mutlu olmak, aile kurmak, çocuk yapmak istemek gibi birçok nedenden dolayı evleniriz.

Devamını Oku

Paylaş

Çocuk Ailenin Aynası Mıdır?

Anaokulu yönettiğim yıllarda uyum sorunu gösteren çok sayıda çocukla çalıştım. Çocuğun yuvaya ilk başladığı günler ailenin tutumu hakkında da fikir verir.

Devamını Oku

Paylaş

Kadınlar Erkeklerden Daha Çok Mu Konuşur?

Bu konuda yıllardır yapılan birçok araştırma kadınların erkeklerden daha çok konuştuklarını ifade etse de son yıllarda bu tartışma büyüdü. Bazı araştırmacılar bunun bazı aile terapistleri tarafından ortaya atılan ve şehir efsanesine dönüşen bir iddia olduğunu söylüyor.

Devamını Oku

Paylaş

Boşanma Öncesi Nasıl Bir Süreç Yaşanıyor?

Ülkemizde özellikle de büyük şehirlerde boşanma oranının batılı ülkelerle aynı düzeye gelmesi bu konuda düşünüp yazmayı da zorunlu kılıyor. Bu nedenle ben biraz boşanma öncesi süreçten bahsetmek istiyorum.

Devamını Oku

Paylaş

Kendimizle Barışık Mıyız?

Bu soruyu irdelerken öncelikle kendisi ile barışık olma kavramını tanımlamak gerektiğini düşünüyorum. Kendisi ile barışık insan kimdir? Kendisini seven, değerli bulan, kendisine güvenen bir kişinin kendisi ile barışık olduğu düşünülebilir.

Devamını Oku

Paylaş

Aile Terapisti Kime Denir? Terapist Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Tercihen Psikoloji, Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri alanlarında temel eğitimin üstüne Çift ve Aile Terapisi konusunda yüksek lisans derecesi veya Çift ve Aile Terapisi sertifikası olan kişilere denir. Bazen farklı bir alanda lisans eğitiminden sonra klinik psikoloji yüksek lisansı yapan kişiler de Sistemik Aile Terapisi sertifikası veya lisansı alarak bu mesleği icra edebilirler.

Devamını Oku

Paylaş

Aile Terapisi Nedir ?

Aile yaşayan, devamlılığı olan, organize olmuş, değişik üyeleri olan ve bu üyeler arasında süregelen bir ilişkinin olduğu bütündür. Genel olarak aile dendiği zaman anne baba ve çocuklardan oluşan bir yapı aklımıza gelir. Zaman zaman aile ile birlikte yaşayan bir yakın akraba da bu yapının bir parçası olabilir.

Devamını Oku

Paylaş

Ebeveyn Tutumları ve Çocuklar Üstündeki Etkisi

Ebeveyn tutum ve davranışlarının çocukları ne kadar etkilediği genel bir merak konusudur. Bu konuda çocuğun beyaz bir sayfa olduğu ve üstüne yazılanı yansıttığı görüşünden çevresel faktörlerin kişiliğin oluşumunda neredeyse hiç rol oynamadığına kadar farklı fikirler yıllar boyunca uzmanlar tarafından ortaya atıldı.

Devamını Oku

Paylaş

Çocukta ve Yetişkinde Kokunun Beyin Gelişimine Etkisi

İlkbaharda kokladığımız gül kokusunu sonbaharda gül olarak anımsarız fakat tarif edemeyiz. Gülün koku bilgisi beyindeki koku merkezine ulaştığında, daha önce deneyimlediğimiz kokunun tanınmasını sağlar. Başka şeylere benzeterek tarif etmeye çalışırız.

Devamını Oku

Paylaş

Erken Çocukluk Döneminde Eğitim ve Beyin

Beyin gelişimi anne karnından başlar ve yaşam boyu devam eder. Erken çocukluk dönemi beyin gelişiminin en hızlı olduğu dönemdir. Bu dönemde çocuğa sunulan ortam, gösterilen yaklaşımlar ve verilen uyarılar çocuğun yaşam sürecinin temel taşlarını oluşturur.

Devamını Oku

Paylaş

I.OKUL LİDERLERİ ZİRVESİ

“I. Okul Liderleri Zirvesi: Liderin Arka Bahçesi”, özel okul müdür/koordinatör/müdür yardımcısı ve zümre başkanlarının katılımı ile 25 Kasım 2017 Cumartesi günü, 09.30-16.00 saatleri arasında Hilton İstanbul Kozyatağı’nda gerçekleştirilecektir.

Devamını Oku

Paylaş

SOSYAL BECERİ EĞİTİMİNDE OYUNLARIN KULLANIMI

Sosyal ortamda çocukların kendilerini daha güçlü hissetmeleri için gerekli olan sosyal beceriler, oyunlar ile zenginleştirilmiş grup çalışmaları ile kazandırılmakta ve geliştirilebilmektedir. Toplam 4 hafta (4 oturum) sürecek eğitim programımızda, dışlanan, arkadaşları tarafından fark edilmeyen, karşı cinsiyetteki arkadaşları ile oynamayı tercih eden, oyun oynamayı bilmeyen, çekingen, öfke kontrolünde zorlanan, uyum problemi, abartılmış liderliği olan ve bu nedenlerle arkadaşlık ilişkilerinde sorun yaşayabilen çocuklar için uygulanabilecek grup çalışmaları örnekler ile paylaşılacaktır.

Devamını Oku

Paylaş

BEYİN GELİŞİMİ İÇİN MÜZİKLİ OYUNLAR ATÖLYESİ BAŞLIYOR!

BEYİN GELİŞİMİ İÇİN MÜZİKLİ OYUNLAR ATÖLYESİ (4-6 YAŞ ÇOCUKLAR İÇİN) Çalışmalarımız nörobilim uzmanları denetiminde yapılacaktır. Beyin sadece okul öncesi bilişsel (akademik hazırlanma) değil duygusal, sosyal, hareket, estetik ve bedenin iç organlarının çalışmasını da geri bildirimli olarak yönetir. Müzik eğitimi tüm bu alanların gelişimi için gereklidir.

Devamını Oku

Paylaş

Çocuk Gelişimi ve Nörolojisi Sempozyumu'ndayız!

29 - 30 Nisan 2017 tarihlerinde Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Çocuk Gelişimi Bölümü , Çocuk Gelişimi Derneği işbirliği ile düzenlenen “Uluslararası katılımlı Çocuk Gelişimi ve Nörolojisi Sempozyumu’ndayız!

Devamını Oku

Paylaş

İşimiz Oyun

Oyuna Davetlisiniz! Ne yapacağız? Amacımız oyun ile hem kendimizi keşif yolculuğunda adım atmak, hem de çeşitli becerilerimizi geliştirmek. Kimler oyuna davetli? Oyun oynamayı seven, oyun oynayarak kendini keşfetme ve becerilerini geliştirmek isteyen tüm yetişkinleri oyuna çağırıyoruz.

Devamını Oku

Paylaş

Gidenin Ardından...

KAYIP, ÖLÜM, YAS… PSİKOLOJİ, EĞİTİM VE SAĞLIK SEKTÖRÜNDE ÇALIŞAN PROFESYONELLERİN VE ÖĞRENCİLERİN GÜÇLENDİRİLMESİ

Devamını Oku

Paylaş

Nasıl Daha Kaliteli Yaş Alırız?

Kadıköy Kent Konseyi Kıdemli Yurttaşlar Meclisi'nin düzenlediği "Nöroloji Uzmanı Dr. Bülent Madi ile ‘Nasıl Daha Kaliteli Yaş Alırız?’" seminerimize herkesi bekleriz! Tarih: 8 Aralık 2016 Perşembe Yer: Caddebostan Kültür Merkezi B Salonu (CKM)

Devamını Oku

Paylaş

Yeni yıla hazır mısınız?

Yeni yıla Altis Psikoloji Günleri ile yenilenerek giriyoruz!

Devamını Oku

Paylaş

Sosyal Beceri Eğitiminde Oyunların Kullanımı

Sosyal ortamda çocukların kendilerini daha güçlü hissetmeleri için gerekli olan sosyal beceriler, oyunlar ile zenginleştirilmiş grup çalışmaları ile kazandırılmakta ve geliştirilebilmektedir

Devamını Oku

Paylaş

Altis Psikoloji Günleri Başladı!

ALTİS PSİKOLOJİ GÜNLERİ Uzmanlarımız ile Kozyatağı Kültür Merkezi'nde seminer, atölye ve diğer etkinliklerimizde buluşuyoruz!

Devamını Oku

Paylaş
 E-Posta Aboneliği
 Etkinlik Takvimi

Beyin ve Çocuk