loading


Demans (Bunama)Yaşlanma, organizmanın giderek biyolojik verimliliğini yitirmesi, çevresel uyum kapasitesinde ve direnç mekanizmalarında gerileme olarak tanımlanabilir. Yaşlanmayla birlikte beyin hücrelerinin büyük bölümü programlanmış hücre ölümüne uğramaktadır. Organizmanın hemen tüm yapı ve fonksiyonlarının yaşlanma sürecine katıldığı gözlenmektedir.


İleri yaşla birlikte hareket etme, işitme, tat alma gibi duyusal ve bilişsel işlevler de (akıl yürütme, bellek, konuşma yer bulma gibi) bazı değişiklikler ilk planda dikkati çeker. Demans yaşlı yetişkinlerde karşılaşılan beynin başlıca sağlık sorunlarından birisidir ve görülme sıklığı yaşla beraber artar.

 

Demans (Bunama) tablosunda karşılaşılan durumlar:

Yönelim bozukluğu görülür. Yani zaman ve mekan konularında karışıklıklar yaşanabilir. Örneğin, hasta odasını şaşırabilir ya da evini bulamayabilir. Ayrıca, karşısında olan kişinin kim olduğunu bilme hakkında problemler yaşayabilir.

 

Dikkat konusunda dikkati yoğunlaştırma gibi bazı güçlükler yaşanabilir. Hasta günlük hayatta yapılması gereken planlama, sıralama ve organizasyon gibi konularda güçlüklerle karşılaşabilir.

 

Bellekte (hafıza) yaygın bozukluklar görülür. Yakın bellekte görülen problemler uzak bellekte karşılaşılan sorunlardan daha fazladır. Bellek konusunda yaşanılan başka bir problem de yeni şeyler öğreniminde yaşanan güçlüklerdir.

 

Bazı vakalarda algı bozuklukları görülebilir. Düşünce akışında aksaklıklar ve yavaşlamalar görünür. Düşünce fakirliği ortaya çıkar. Ayrıca düşünce içeriğinde hasta kötülük göreceği şeklinde fikirlere sahiptir.

 

Duygu durumda değişiklikler ve dalgalanmalar meydana gelir. Hüzün ve suçluluk gibi duygular baş gösterebilir ve intihar etme düşüncesini barındıran sohbetler ortaya çıkar.

 

Davranış problemleri görünür. Çevreye zarar verici davranışlar gözlemlenebilir. İlgide azalma, agresif tutumlu davranışlar gibi problemler de ortaya çıkabilir. Kişiler arası ilişki problemleri görülebilir.

 

Kişilik bozuklukları görülebilir.

 

Konuşma bozuklukları ortaya çıkabilir.

 

Demans (Bunama) Nedenleri

Demans beyni etkileyen çok çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebilir. Bazı demans nedenleri bunlardır:

  1. Alzheimer Tipi Demans

  2. Frontotemporal Demans

  3. Vasküler Demans (sigara, kalp yetersizliği, damar sertliği gibi)

  4. Pick Demansı

  5. Lewy Cisimcikli Demans

  6. Metabolik Hastalıklar (Diabet, Böbrek Hastalıkları gibi)

  7. Kafa Darbeleri, Beyin ameliyatları, uzun süren kalp ameliyatları gibi.

 

Yaşlanma süreci içinde rutin nöroloji muayenelerin yanında unutkanlık, dikkat azalması, depresyon vb. durumların erken tanısı için nöropsikolojik testlerin yapılmasını öneriyoruz. Hastanın ailesindeki kişilerin yaşları 40 civarına geldiğinde bu testleri yaptırmalarının ve test sonuçlarının kayıt altında tutulmasının, ileride karşılaşılabilecek benzer tablolarda tanıya yardımcı olabileceğinin önemini vurguluyoruz.
 E-Posta Aboneliği
 Etkinlik Takvimi

Beyin ve ÇocukAltis Altis İletişim Ve Danışmanlık Altis Danışmanlık Altis Psikoloji Psikolojik Danışmanlık Öğrenme Güçlüğü Altis Psikolojik Danismanlik unutkanlik Altis Bülent Madi Nil Madi Demans Alzheimer Unutkanlik Tanimi Unutkanlik Belirtileri Alzheimer BelirtileriUnutkanlığa Ne İyi Gelir Unutkanlik Tedavileri Öğrenme Güçlüğü Belirtileri Öğrenme Güçlüğü Tedavileri Üstün Zeka Hiperaktive Hiperaktive Tedavileri Dikkat Eksikliği Diskleksi Tedavileri Diskleksi Belirtileri Dikkat Eksikliği Belirtileri Gelişim Geriliği Gelişim Geriliği Tedavisi Demans Demans Belirtileri Demans Tedavisi Demans Nedir? Aile Terapisi Aile Psikoloji Nöropsikoloji Nedir Nöropsikoloji Hakkinda Baş Ağrısı Baş Ağrısının Psikolojik Sebepleri Nöroloji Nedir Nöroloji Hakkında Nöroloji Hastaliklari Baş Ağrısı Ve Migren Unutkanlik Demans Bunama Tedavisi Parkinson Hastalığı Parkinson Nedir Parkinson Hastalığı Tedavisi Kafa TramvalarıKafa Tramva TedavisiPsikolojik DanismanlikİletisimDisleksi TedavileriGelişim NörolojisiÖzel Öğrenme GüçlüğüDikkat Eksikliği ve Hiperaktivite BozukluğuDikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu BelirtileriDikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Tedavisi Nöroloji ve SanatÇocuk Ergenlerde NöropsikolojiYetişkin Yaşlılar NöropsikolojiNöropsikoloji UzmaniNöropsikolojik TestlerNörorehabilitasyonRehabilitasyon Altis Psikolojik DanışmanlıkÇocuklarda Psikolojik DanışmanlıkÖğrenme GüçlüğüErgenlerde Psikolojik DanışmanlıkAltis PsikolojiDavranış Bozukluğu TedavisiDavranış Bozukluğu BelirtileriDavranış Bozukluğu Psikolojik NedenleriDikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Altis Kurumsal EğitimKurumsal Eğitim ve GelişimOkullara Yönelik Kurumsal Eğitim ve GelişimYetişkinlerde Psikolojik DanışmanlıkYaşlılarda Psikolojik DanışmanlıkDanışmanlık Yöntemlerimiz Altis Değerlendirme Yöntemlerimiz AltisÇift ve Aile Danışmanlığı Çift ve Aile Psikolojik DanışmanlıkÇift DanışmanlığıAile Danışmanlığ Evlilik Öncesi DanışmanlıkGebelik ve Doğuma Hazırlıkta Danışmanlık İnfertilitede (Kısırlık) Danışmanlık Boşanma Arabuluculuğu Boşanma Psikoloji Tek Ebeveynlilik Dr. Bülent Madi Altis psikiyatrist psikolog yardimi psikolojik danışman Özel Eğitim Uzmanı Nöroloji Uzmanı Refika YAZGAÇ Uzman Psikoterapist Selin ALPANDA Uzman Psikolog Altis İletişim Danışmanlık Aslı SAZCI En İyi Psikolojik Danışmanlık En Psikolog Bülent Madi Uzman Psikolojik Danışman Çiğdem TOKSOY Bilge AYGÜN Psikolog Altis Rahşan Ezgi DÖNMEZER Uzman Klinik Psikolog Çift ve Aile Terapisti Psikolog Çiğdem AKYÜZLÜER Müzik Eğitimcisi Çocuk Gelişimi ve Nörolojisi Altis Kendi Kendini İyileştirme En İyi Psikoloji Yöntemleri Öfkeyi Kontrol Etme Yöntemleri Çocuğum Okula Hazır Mı? Beynin Kritik Görevi Yönetici İşlevler Bilgisayar ve İnternet Bağımlılığının Çocuk Üzerindeki Etkileri İNSANLAR NEDEN EVLENİR?