loading


Nöroloji Hastalıkları


Nöroloji sinir bilimi demektir.

1. Beyin, beyincik, beyin sapı, omurilikten oluşan merkezi sinir sistemi

2. Beyin, beyin sapı, omurilikten çıkan ve gelen yollardan oluşan çevresel (parenteral) sinir sistemi

3. İç organlar ile ilgili otonom sinir sistemi olarak incelenir.

 
Bundan 20 sene öncesine kadar nörolojinin ilgilendiği alanlar daha çok bozukluklar (hastalıklar) ile ilgiliydi. Son yıllarda gelişen teknolojik araştırmalar ile çalışan (işlevsel) beyin araştırmaları da yapılabilmektedir. Bu sayede öğrenme güçlükleri, algı bozuklukları, dil bozuklukları, davranış sorunlarının vd. önceden saptanabilmesi ve tedavi sürecinin görsel olarak da izlenebilmesi mümkün olmuştur. Nörolojik diğer gelişim alanları diğer bilim dalları ile ilişki kurarak gelişmiştir. Örneğin nöropsikoloji, nörofelsefe, nörosanat, nöroekonomi, nörososyoloji gibi.

 Pratik nörolojide biz sıklıkla çocukluk çağı epilpesileri, baş ağrıları, otizm, zihinsel engel, metabolik ve genetik durumlar ile çalışıyoruz. Daha ileri yaşlarda felç, parkinson gibi yürüme bozuklukları, alzheımer gibi unutkanlıklar, migren, multiple skleroz gibi hastalıklarla daha sık meşgul oluyoruz. Nörolojinin diğer bir alanı da çocukluk çağı gelişim geriliğidir. Buna gelişim nörolojisi denir. Bu bilim dalı sayesinde doğumdan sonraki ilk günlerde bile çocuğun gelişimi hakkında fikir sahibi olabiliyoruz. Nöroloji görüldüğü gibi birçok bilim dalından beslenmektedir. Dolayısı ile ekip çalışması gerektirir. Bu bölümde nöroloji hastalıklarından en sık karşılaştıklarımız hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

 - Baş ağrısı ve migren

- Epilepsi

- Multiple Skleroz

- Kafa Travmaları

- Parkinson hastalığı

- Unutkanlık

- Demans (Bunama)

- Alzheimer Hastalığı

- Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite

- Özel Öğrenme Güçlüğü
 E-Posta Aboneliği
 Etkinlik Takvimi

Beyin ve ÇocukAltis Altis İletişim Ve Danışmanlık Altis Danışmanlık Altis Psikoloji Psikolojik Danışmanlık Öğrenme Güçlüğü Altis Psikolojik Danismanlik unutkanlik Altis Bülent Madi Nil Madi Demans Alzheimer Unutkanlik Tanimi Unutkanlik Belirtileri Alzheimer BelirtileriUnutkanlığa Ne İyi Gelir Unutkanlik Tedavileri Öğrenme Güçlüğü Belirtileri Öğrenme Güçlüğü Tedavileri Üstün Zeka Hiperaktive Hiperaktive Tedavileri Dikkat Eksikliği Diskleksi Tedavileri Diskleksi Belirtileri Dikkat Eksikliği Belirtileri Gelişim Geriliği Gelişim Geriliği Tedavisi Demans Demans Belirtileri Demans Tedavisi Demans Nedir? Aile Terapisi Aile Psikoloji Nöropsikoloji Nedir Nöropsikoloji Hakkinda Baş Ağrısı Baş Ağrısının Psikolojik Sebepleri Nöroloji Nedir Nöroloji Hakkında Nöroloji Hastaliklari Baş Ağrısı Ve Migren Unutkanlik Demans Bunama Tedavisi Parkinson Hastalığı Parkinson Nedir Parkinson Hastalığı Tedavisi Kafa TramvalarıKafa Tramva TedavisiPsikolojik DanismanlikİletisimDisleksi TedavileriGelişim NörolojisiÖzel Öğrenme GüçlüğüDikkat Eksikliği ve Hiperaktivite BozukluğuDikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu BelirtileriDikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Tedavisi Nöroloji ve SanatÇocuk Ergenlerde NöropsikolojiYetişkin Yaşlılar NöropsikolojiNöropsikoloji UzmaniNöropsikolojik TestlerNörorehabilitasyonRehabilitasyon Altis Psikolojik DanışmanlıkÇocuklarda Psikolojik DanışmanlıkÖğrenme GüçlüğüErgenlerde Psikolojik DanışmanlıkAltis PsikolojiDavranış Bozukluğu TedavisiDavranış Bozukluğu BelirtileriDavranış Bozukluğu Psikolojik NedenleriDikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Altis Kurumsal EğitimKurumsal Eğitim ve GelişimOkullara Yönelik Kurumsal Eğitim ve GelişimYetişkinlerde Psikolojik DanışmanlıkYaşlılarda Psikolojik DanışmanlıkDanışmanlık Yöntemlerimiz Altis Değerlendirme Yöntemlerimiz AltisÇift ve Aile Danışmanlığı Çift ve Aile Psikolojik DanışmanlıkÇift DanışmanlığıAile Danışmanlığ Evlilik Öncesi DanışmanlıkGebelik ve Doğuma Hazırlıkta Danışmanlık İnfertilitede (Kısırlık) Danışmanlık Boşanma Arabuluculuğu Boşanma Psikoloji Tek Ebeveynlilik Dr. Bülent Madi Altis psikiyatrist psikolog yardimi psikolojik danışman Özel Eğitim Uzmanı Nöroloji Uzmanı Refika YAZGAÇ Uzman Psikoterapist Selin ALPANDA Uzman Psikolog Altis İletişim Danışmanlık Aslı SAZCI En İyi Psikolojik Danışmanlık En Psikolog Bülent Madi Uzman Psikolojik Danışman Çiğdem TOKSOY Bilge AYGÜN Psikolog Altis Rahşan Ezgi DÖNMEZER Uzman Klinik Psikolog Çift ve Aile Terapisti Psikolog Çiğdem AKYÜZLÜER Müzik Eğitimcisi Çocuk Gelişimi ve Nörolojisi Altis Kendi Kendini İyileştirme En İyi Psikoloji Yöntemleri Öfkeyi Kontrol Etme Yöntemleri Çocuğum Okula Hazır Mı? Beynin Kritik Görevi Yönetici İşlevler Bilgisayar ve İnternet Bağımlılığının Çocuk Üzerindeki Etkileri İNSANLAR NEDEN EVLENİR?