loading


Nöroloji ve Sanat


        Nöroloji, sanatın oluşumunu doğrudan nörolojik temellerle açıklama iddiasında değildir. İnsan düşünsel veya davranışsal herhangi bir eylemi yaparken, teknolojinin getirdiği avantajlarla o anda beynin hangi bölgelerinin çalıştığının fotoğrafları çekilmektedir. Ancak yine de işin çok başındayız. Yetenek, yaratıcılık, deha kavramlarının nörolojik açıklaması, nöronların beyindeki yerleşimi ve birbirleri ile olan bağlantılarıyla açıklanmaya çalışılmaktadır. Örneğin bu üç kavramdan bahsederken iki beyin yarım küresi, aralarındaki bağlantılar, beyin sapı, omurilik, buradan çıkan ve giren sinirler, kaslar, iç organları da ele almak gerekir: Şeker hastalığı, ürenin yükselmesi veya sodyumun kaybı bile yaratıcı kişinin aniden a-ha demesi veya beyninde bir ampul yanmasını engelleyebilir. Böylece bir dehadan dünya eksik kalabilir.

 

Bazen de nörolojik hastalıklar veya yukarıda bahsettiğimiz metabolik bozukluklar üstün yetenekli kişilerin deha aşamasına gelmesine yardımcı olabilir. Epilepsi, frontal lob sendromlarından bazıları, temporal ve oksipital lob kaynaklı halüsinasyonlar yaratıcı faaliyetlerin ortaya çıkmasını veya artmasını sağlayabilir. Van Gogh, Mozart, işitme engelli Beethoven, ortopedik sorunlu Lautrec, çevreye uyum sağlamakta zorlanan Einstein, Dostoyevski, 500 yıl öncesinden 20. ve 21. yüzyılın sanatını yapan Mehmed Siyah Kalem, Bosh, Bruegel, Munch, Modigliani, Edgar Allen Poe gibi sanatçılar nöroloji ve sanat bağlantısını daha iyi anlayabilmek adına incelenmesi gereken sanatçılardır.
 E-Posta Aboneliği
 Etkinlik Takvimi

Beyin ve ÇocukAltis Altis İletişim Ve Danışmanlık Altis Danışmanlık Altis Psikoloji Psikolojik Danışmanlık Öğrenme Güçlüğü Altis Psikolojik Danismanlik unutkanlik Altis Bülent Madi Nil Madi Demans Alzheimer Unutkanlik Tanimi Unutkanlik Belirtileri Alzheimer BelirtileriUnutkanlığa Ne İyi Gelir Unutkanlik Tedavileri Öğrenme Güçlüğü Belirtileri Öğrenme Güçlüğü Tedavileri Üstün Zeka Hiperaktive Hiperaktive Tedavileri Dikkat Eksikliği Diskleksi Tedavileri Diskleksi Belirtileri Dikkat Eksikliği Belirtileri Gelişim Geriliği Gelişim Geriliği Tedavisi Demans Demans Belirtileri Demans Tedavisi Demans Nedir? Aile Terapisi Aile Psikoloji Nöropsikoloji Nedir Nöropsikoloji Hakkinda Baş Ağrısı Baş Ağrısının Psikolojik Sebepleri Nöroloji Nedir Nöroloji Hakkında Nöroloji Hastaliklari Baş Ağrısı Ve Migren Unutkanlik Demans Bunama Tedavisi Parkinson Hastalığı Parkinson Nedir Parkinson Hastalığı Tedavisi Kafa TramvalarıKafa Tramva TedavisiPsikolojik DanismanlikİletisimDisleksi TedavileriGelişim NörolojisiÖzel Öğrenme GüçlüğüDikkat Eksikliği ve Hiperaktivite BozukluğuDikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu BelirtileriDikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Tedavisi Nöroloji ve SanatÇocuk Ergenlerde NöropsikolojiYetişkin Yaşlılar NöropsikolojiNöropsikoloji UzmaniNöropsikolojik TestlerNörorehabilitasyonRehabilitasyon Altis Psikolojik DanışmanlıkÇocuklarda Psikolojik DanışmanlıkÖğrenme GüçlüğüErgenlerde Psikolojik DanışmanlıkAltis PsikolojiDavranış Bozukluğu TedavisiDavranış Bozukluğu BelirtileriDavranış Bozukluğu Psikolojik NedenleriDikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Altis Kurumsal EğitimKurumsal Eğitim ve GelişimOkullara Yönelik Kurumsal Eğitim ve GelişimYetişkinlerde Psikolojik DanışmanlıkYaşlılarda Psikolojik DanışmanlıkDanışmanlık Yöntemlerimiz Altis Değerlendirme Yöntemlerimiz AltisÇift ve Aile Danışmanlığı Çift ve Aile Psikolojik DanışmanlıkÇift DanışmanlığıAile Danışmanlığ Evlilik Öncesi DanışmanlıkGebelik ve Doğuma Hazırlıkta Danışmanlık İnfertilitede (Kısırlık) Danışmanlık Boşanma Arabuluculuğu Boşanma Psikoloji Tek Ebeveynlilik Dr. Bülent Madi Altis psikiyatrist psikolog yardimi psikolojik danışman Özel Eğitim Uzmanı Nöroloji Uzmanı Refika YAZGAÇ Uzman Psikoterapist Selin ALPANDA Uzman Psikolog Altis İletişim Danışmanlık Aslı SAZCI En İyi Psikolojik Danışmanlık En Psikolog Bülent Madi Uzman Psikolojik Danışman Çiğdem TOKSOY Bilge AYGÜN Psikolog Altis Rahşan Ezgi DÖNMEZER Uzman Klinik Psikolog Çift ve Aile Terapisti Psikolog Çiğdem AKYÜZLÜER Müzik Eğitimcisi Çocuk Gelişimi ve Nörolojisi Altis Kendi Kendini İyileştirme En İyi Psikoloji Yöntemleri Öfkeyi Kontrol Etme Yöntemleri Çocuğum Okula Hazır Mı? Beynin Kritik Görevi Yönetici İşlevler Bilgisayar ve İnternet Bağımlılığının Çocuk Üzerindeki Etkileri İNSANLAR NEDEN EVLENİR?