loading


Oyun ve Oyuncak


Oyun, çocukların hayatında oldukça önemlidir. Oyun, sadece eğlenmeye değil, çocuğun birikmiş enerjisini, içindeki öfkeyi sağlıklı bir şekilde yansıtmasına, duygularını, ihtiyaçlarını ifade etmesine yarar. Oyun çocuklarda yaratıcılığı destekler ve onların hayal dünyasını geliştirir.

Oyun çocukların en önemli işidir.  Çocuklar günlük hayatta öğrendiklerini oyun yolu ile deneyimler ve öğrenme süreçlerini hızlandırırlar çünkü oyuncaklar çocukların renkleri, sayıları, şekilleri, boyutları öğrenmesini de sağlar. Arkadaşlar ile oynanan oyunlarda da çocuklar sosyalleşir, işbirliğini, kurallara uymayı öğrenirler.

Oyunlar çocuğun yaşına, cinsiyetine, çevresine göre farklılaşır. Bebekliğin ilk aylarında hareketli nesneleri izleme oldukça yoğundur. Bebek geliştikçe etrafındakileri yakalamaya, ağızlarına götürmeye başlarlar. Çocuklar büyüdükçe oyunlar karmaşıklaşır, önce kendi başlarına oyun oynamayı tercih ederler, ardından arkadaşlar ile bir arada dururlar ancak yine de tek başlarına oynarlar, ilerleyen dönemlerde ise birlikte oyun kurmaya başlarlar. Oyun özellikle 0-6 yaşta oldukça önemlidir ve çocukların oyunları onların gelişimlerini izlemek için de önemli bir veri oluşturur.

Oyuncak seçimi yaşa, cinsiyete, kültüre göre değişim gösterir. Oyuncakların en önemli işlevi, çocukta var olan yeteneklerin ortaya çıkarmalarını sağlamalarıdır. Bununla birlikte çocuk için önemli olan oyuncak değil oyundur. Kum, su, tahta parçaları, yapraklar vb. birçok şey oyunun ortaya çıkmasını ve yaratıcılığın gelişmesini sağlar. Oyuncak seçiminde en önemli özellik çocuğun yaşına ve gelişimine uygun olması, ve keyif almasını sağlamasıdır. Oyuncağın pahalı ve donanımlı olması yararlı olduğunu göstermez. Bir oyuncakta önemli olan çocuğun yaratıcılığını geliştirmesi, duygusal ihtiyaçlarını yansıtmasına yardımcı olması ve problem çözme becerisinin gelişimini destekleyici olmasıdır.

Günümüzde bilgisayar ve televizyon çocukların hayatında oldukça önemli bir hale gelmiştir. Bu araçlar çocukların farklı bilgiler öğrenmelerini sağlamalarına rağmen bilinçli kullanılmadıklarında zararlı olabilmektedirler. Saatlerce bilgisayar ve televizyon karşısında olan çocukların duygusal ve sosyal gelişimlerinin geciktiği, kişiler arası iletişimlerinin azaldığı ve aile içi ilişkilerin kötüleştiği bilinmektedir. Bu araçların yararlarını ve zararlarını göz önünde bulundurarak çocuğa sınır koymak gerekir. Bu durum da bize anne baba tutumlarının önemini bir kez daha göstermektedir.  Önceliği sosyal ilişkiler ve çocuğun gelişimsel özelliklerini destekleyici çalışmalara vererek bu tür araçlar çocuğa  sınırlı bir zamanda sunulmalıdır. Bu şekilde oluşturulan yaşam düzenine gerekirse tüm aile bireylerinin uyum sağlaması gerekmektedir. Çünkü çocuk yetiştirmek emek ve fedakarlık gerektirir.
 E-Posta Aboneliği
 Etkinlik Takvimi

Beyin ve ÇocukAltis Altis İletişim Ve Danışmanlık Altis Danışmanlık Altis Psikoloji Psikolojik Danışmanlık Öğrenme Güçlüğü Altis Psikolojik Danismanlik unutkanlik Altis Bülent Madi Nil Madi Demans Alzheimer Unutkanlik Tanimi Unutkanlik Belirtileri Alzheimer BelirtileriUnutkanlığa Ne İyi Gelir Unutkanlik Tedavileri Öğrenme Güçlüğü Belirtileri Öğrenme Güçlüğü Tedavileri Üstün Zeka Hiperaktive Hiperaktive Tedavileri Dikkat Eksikliği Diskleksi Tedavileri Diskleksi Belirtileri Dikkat Eksikliği Belirtileri Gelişim Geriliği Gelişim Geriliği Tedavisi Demans Demans Belirtileri Demans Tedavisi Demans Nedir? Aile Terapisi Aile Psikoloji Nöropsikoloji Nedir Nöropsikoloji Hakkinda Baş Ağrısı Baş Ağrısının Psikolojik Sebepleri Nöroloji Nedir Nöroloji Hakkında Nöroloji Hastaliklari Baş Ağrısı Ve Migren Unutkanlik Demans Bunama Tedavisi Parkinson Hastalığı Parkinson Nedir Parkinson Hastalığı Tedavisi Kafa TramvalarıKafa Tramva TedavisiPsikolojik DanismanlikİletisimDisleksi TedavileriGelişim NörolojisiÖzel Öğrenme GüçlüğüDikkat Eksikliği ve Hiperaktivite BozukluğuDikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu BelirtileriDikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Tedavisi Nöroloji ve SanatÇocuk Ergenlerde NöropsikolojiYetişkin Yaşlılar NöropsikolojiNöropsikoloji UzmaniNöropsikolojik TestlerNörorehabilitasyonRehabilitasyon Altis Psikolojik DanışmanlıkÇocuklarda Psikolojik DanışmanlıkÖğrenme GüçlüğüErgenlerde Psikolojik DanışmanlıkAltis PsikolojiDavranış Bozukluğu TedavisiDavranış Bozukluğu BelirtileriDavranış Bozukluğu Psikolojik NedenleriDikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Altis Kurumsal EğitimKurumsal Eğitim ve GelişimOkullara Yönelik Kurumsal Eğitim ve GelişimYetişkinlerde Psikolojik DanışmanlıkYaşlılarda Psikolojik DanışmanlıkDanışmanlık Yöntemlerimiz Altis Değerlendirme Yöntemlerimiz AltisÇift ve Aile Danışmanlığı Çift ve Aile Psikolojik DanışmanlıkÇift DanışmanlığıAile Danışmanlığ Evlilik Öncesi DanışmanlıkGebelik ve Doğuma Hazırlıkta Danışmanlık İnfertilitede (Kısırlık) Danışmanlık Boşanma Arabuluculuğu Boşanma Psikoloji Tek Ebeveynlilik Dr. Bülent Madi Altis psikiyatrist psikolog yardimi psikolojik danışman Özel Eğitim Uzmanı Nöroloji Uzmanı Refika YAZGAÇ Uzman Psikoterapist Selin ALPANDA Uzman Psikolog Altis İletişim Danışmanlık Aslı SAZCI En İyi Psikolojik Danışmanlık En Psikolog Bülent Madi Uzman Psikolojik Danışman Çiğdem TOKSOY Bilge AYGÜN Psikolog Altis Rahşan Ezgi DÖNMEZER Uzman Klinik Psikolog Çift ve Aile Terapisti Psikolog Çiğdem AKYÜZLÜER Müzik Eğitimcisi Çocuk Gelişimi ve Nörolojisi Altis Kendi Kendini İyileştirme En İyi Psikoloji Yöntemleri Öfkeyi Kontrol Etme Yöntemleri Çocuğum Okula Hazır Mı? Beynin Kritik Görevi Yönetici İşlevler Bilgisayar ve İnternet Bağımlılığının Çocuk Üzerindeki Etkileri İNSANLAR NEDEN EVLENİR?